---A 6---
Portal Plastyczny
Znajd w plastycznym:

Akwarele - Jak malować farbami akwarelowymi?

Malarstwo akwarelowe jest techniką bardzo popularną, choć nie najłatwiejszą. Malowanie akwarelami jest domeną pejzażystów i portrecistów, gdyż daje niezwykłe efekty świetlistości, delikatności, rozmycia konturów, pozwala uchwycić ulotność zjawisk przyrody i subtelną grę światła. Od czego zacząć malowanie farbami akwarelowymi? Najpierw należy przygotować niezbędne przybory.

Materiały i narzędzia

Farby akwarelowe – to farby wodne, które są mieszanką pigmentu i spoiwa (najczęściej guma arabska) oraz dodatków tj. miód, gliceryna i inne. Dobre jakościowo farby mają ciemne kolory, jeśli są jasne, intensywne to znaczy, że dodano biały wypełniacz, który obniża jakość. Naprawę warto zainwestować w dobre farby, nawet jeśli dopiero się uczymy, gdyż gwarantują lepszą pracę i satysfakcjonujące początki.

Pędzle – płaskie i okrągłe, różnych rozmiarów, najlepiej z włosia sobola, gdyż układają się w ostry szpic i są trwałe. Po pracy należy je umyć wodą z mydłem i wysuszyć, najlepiej powiesić włosiem w dół. Nie przechowywać w wodzie, gdyż się zniszczą.

Papier do akwareli – jest to specjalny bardzo chłonny papier o wyraźnie chropowatej fakturze, początkującym akwarelistom proponujemy papier średnioziarnisty (gramatura ok. 300).

Rysownica lub sztaluga – sztaluga do malowania farbami wodnymi musi mieć ruchomy blat, który można kłaść; dobrym rozwiązaniem są sztalugi plenerowe, gdyż z akwarelami często wychodzi się w teren.

Akcesoria plastyczne – media tj. guma arabska, pojemniki na wodę, taśmy do mocowania papieru na rysownicy, gąbki do usuwania nadmiaru farby, skalpele czy nożyki do zdrapywania zbędnej warstwy.

Jeśli jesteśmy już dobrze wyposażeni - to do dzieła!

Technika malowania akwarelą

Wybieramy temat, wykonujemy szkic ołówkiem lub węglem, następnie nakładamy warstwy farby. Należy pamiętać, że akwarela jest techniką laserunkową, tzn. kolejne warstwy są przezroczyste. Zaczynamy malowanie od nanoszenia warstw najjaśniejszych do najciemniejszych – do 3 warstw, gdyż papier nazbyt zmoczony może się odkształcać. Trudność nastręcza fakt, że raz położonej warstwy nie da się pokryć, można ją jedynie rozjaśnić wodą lub zebrać nadmiar farby gąbką. Ponieważ nie używa się w malowaniu akwarelą bieli, świetlistość uzyskuje się przez pozostawienie nie zamalowanego białego papieru. Przenikanie się warstw powoduje rozmycie konturów i brak wyrazistości czyli to co najbardziej pociąga w malarstwie akwarelowym.

Farbę akwarelową można nakładać na dwa sposoby: 1) „mokre na mokre” – zwilżamy cały papier, mocujemy go do podkładu, by się nie pofałdował i nakładamy farby, które się swobodnie przenikają i rozpływają, dając miękką linię konturu; 2) "mokre na suche" - nakładamy warstwę farby, czekamy, aż wyschnie i dopiero nakładamy kolejne. Praca tzw. suchym pędzlem, z niewielką ilością wody, daje możliwość uzyskania większej precyzji i malowania detali. Malowanie akwarelą musi być śmiałe, dla początujących bez zbędnych detali, nie należy obawiać się wody, poddać się temu, jak rozleje się farba na papierze. Efekty mogą być zachwycające.

Zachęcamy do zabawy i tworzenia. Wszystkie niezbędne materiały i narzędzia można znaleźć w dobrych sklepach plastycznych, a konkretne porady czy kursy „krok po kroku” znajdziesz w książkach, poradnikach i na plastycznych portalach internetowych.

Red. LukW
  |  Wr do kategorii Techniki artystyczne » 

Wszystkie zastrzeone znaki towarowe uyte przez Serwis zostay wykorzystane tutaj jedynie w celach informacyjnych.

Copyright © 2005 - 2023 Plastyczny.pl, Art-serwis, Ads & Kappa Style