---A 6---
Portal Plastyczny
Znajd w plastycznym:

Akryle - Jak malować farbami akrylowymi?

Malarstwo akrylowe jest stosunkowo młodą techniką, w połowie XX wieku upowszechnili ją artyści pop artu, m.in. Andy Warhol. Obecnie akryl zyskuje coraz większe grono zwolenników, gdyż jest uniwersalny - farbami akrylowymi można malować jak farbami olejnym lub jak akwarelowymi (z pewnymi różnicami). Dużym atutem tych farb jest to, że rozpuszczają się w wodzie, nie potrzebne są specjalne rozpuszczalniki, szybko schną, co może być niestety wadą przy długim operowaniu pędzlem i mają intensywne barwy. Po wyschnięciu farby pozostaje gładka, trwała i elastyczna powłoka, która nie żółknie. Malowanie farbami akrylowymi zaczynamy od przygotowania warsztatu pracy twórczej.

Narzędzia i materiały

Farby akrylowe – to mieszanka pigmentu, spoiwa syntetycznego i wody; mogą mieć konsystencję zawiesiny, pakowanej w słoiki lub pojemniki (idealne do technik akwarelowych i pokrywania dużych powierzchni), konsystencję zbliżoną do farb olejnych, dostępne w tubach (świetne do impastów) albo płynne w butelkach (podobne do tuszy). Wszystkie wymienione farby akrylowe oraz pozostałe materiały kupisz w internetowym sklepie dla plastyków.

Pędzle malarskie – płaskie i okrągłe, z włosia naturalnego lub sztucznego, dobieramy je zależnie od techniki. Przed rozpoczęciem pracy pędzle należy zmoczyć, by farba się nie przykleiła. Akryl jest szybkoschnący, dlatego po skończonym malowaniu należy pędzle dokładnie umyć wodą z mydłem i osuszyć, nie trzymać w słoiku z wodą, ewentualnie w płaskim naczyniu z wodą, tak by włosie leżało.

Szpachle – powinny być ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego.

Podobrazia – farba akrylowa daje dużo możliwości wyboru materiału, na którym chcemy malować. Można wybrać: płótno, papier do akwareli, karton, płytę wiórową, drewno, metal, tworzywo sztuczne. Gruntujemy podobrazia samodzielnie (gruntem do akrylu) lub kupujemy już zagruntowane.

Palety do akryli – można spowolnić proces schnięcia akryli przez stosowanie specjalnych palet utrzymujących wilgoć lub należy skrapiać paletę z farbami wodą, a na czas przerwy w malowaniu nakrywać ją folią, by wilgoć nie parowała.

Media malarskie i domieszki – jeśli farba jest za gęsta dodajemy odpowiednie media do akrylu, są media spowalniające zasychanie farby akrylowej, media matowe lub media błyszczące. W technice zbliżonej do olejnej lepiej rozrabiać akryle mediami niż wodą, wówczas barwy nie tracą swej intensywności i lepiej się rozprowadzają na podłożu.

Rysownice, sztalugi – do rysownicy lub deski mocujemy taśmą podobrazia, takie jak karton czy papier, kładziemy podobrazie na stole lub bardziej profesjonalnie ustawiamy na sztaludze.

Technika malowania farbami akrylowymi

Akrylami można malować na kilka sposobów:

- technika zbliżona do olejnej – nakłada się od grubszych, kryjących warstw farby do delikatnych laserunków. Przewagą akryli nad olejami jest to, że warstwy szybko schną (od 15 min. do kilku godzin) i można dość szybko nakładać kolejne, nawet wiele warstw dla uzyskania żądanego koloru i wrażenia głębi.

- technika akwarelowa – na szkic nakłada się farby akrylowe rozpuszczone w wodzie (jak akwarele), na mokry lub na suchy papier, ale należy pamiętać, że akryl szybko schnie i nie jest możliwe takie cieniowanie i zlewanie barw jak w akwareli, ale da się niedociągnięcia retuszować.

- efekty fakturalne – gęstą farbą akrylową można za pomocą szpachli nakładać grube warstwy, nawet impasty (akryl jest elastyczny i nie pęka). Jeśli z farbą akrylową zmieszamy piasek lub trociny, uzyskujemy ciekawą fakturę.

- kolaże – akryl świetnie nadaje się do łączenia z różnymi materiałami, jest dobrym spoiwem.

- techniki mieszane – ponieważ farba akrylowa jest rozpuszczalna w wodzie z powodzeniem można ją łączyć z akwarelą, tuszem czy gwaszem oraz z ołówkiem, węglem i pastelem.

Więcej szczegółów i porad można znaleźć w książkowych poradnikach i na stronach internetowych, udostępniających kursy malowania „krok po kroku”. Życzymy odwagi, dobrych pomysłów i radości z malowania farbami akrylowymi.

red. Lukas

  |  Wr do kategorii Techniki artystyczne » 

Wszystkie zastrzeone znaki towarowe uyte przez Serwis zostay wykorzystane tutaj jedynie w celach informacyjnych.

Copyright © 2005 - 2024 Plastyczny.pl, Art-serwis, Ads & Kappa Style