---A 6---
Portal Plastyczny
Znajd w plastycznym:

Pędzle do technik artystycznych

Pędzle do technik artystycznych
Pędzel to jedno z głównych narzędzi pracy artysty malarza. Od jego właściwego doboru zależy komfort pracy i jej finałowy efekt. Każda technika malarska wymaga zastosowania pędzli z odpowiedniego rodzaju włosia o właściwej długości, uformowanego w określany kształt.

Pędzel malarski składa się z trzonka (o różnej długości), włosia (naturalnego lub syntetycznego) i skuwki łączącej włosie z trzonkiem. Odpowiednia jakość wszystkich tych materiałów i precyzja wykonania, w znaczący sposób wpływają na trwałość pędzli. Z tego powodu decydując się na zakup pędzli, warto zainwestować nieco większe fundusze na zakup narzędzi nieco droższych, ale za to mogących służyć przez kilka lat.

Akwareliści najczęściej korzystają z pędzli naturalnych wykonanych z włosia sobola, kucyka, kuny, lub wiewiórki. Dzięki wysokim zdolnościom absorbowania i utrzymywania wody, a potem kontrolowanemu jej uwalnianiu na powierzchni papieru, artysta swobodnie może operować kolorem podczas malowania. W przypadku pędzli z włosia naturalnego, a w szczególności z włosia zwierząt futerkowych, duży wpływ na jego jakość ma pora roku pozyskiwania surowca do ich produkcji. Najwartościowsze włosie pozyskiwane jest głównie w okresie zimowym.

W przypadku malarstwa olejnego, najpopularniejszymi pędzlami stosowanymi w tej technice są pędzle szczecinowe, oraz pędzle z włosia syntetycznego. Najistotniejszą cechą tego rodzaju włosia jest zdolność do nałożenia i rozprowadzenia gęstej farby olejnej na powierzchni płótna. Aby to uzyskać, pędzel musi mieć odpowiednią twardość, a jednocześnie elastyczność. Do precyzyjnych prac przy drobnych detalach oraz retuszu obrazów używane są również pędzle z włosia soboli.

Pędzle do farb akrylowych, to gównie pędzle wykonywane z różnego rodzaju włosia syntetycznego. W zależności od użytego materiału różnią się sztywnością i grubością włosia. Znajdują one ponadto zastosowanie w malowaniu farbami temperowymi, i różnego rodzaju farbami używanymi w technikach dekoratorskich, jak na przykład malowanie szkła, ceramiki, tkanin.

Wszystkie wymienione rodzaje pędzli malarskich formowane są w różne kształty, decydujące o formie zostawianego przez nie śladu na powierzchni płótna lub papieru. Najpopularniejsze kształty, to klasyczny pędzel okrągły, pędzel płaski, pędzel typu filbert (koci język), pędzel wachlarzowy, oraz pędzel ścięty skośnie.

Dla prawidłowego funkcjonowania pędzli i ich trwałości niezwykle ważne jest systematyczne czyszczenie i mycie pędzli, oraz ich właściwe przechowywanie. Należy pamiętać aby po skończeniu pracy, resztki farby zostały usunięte z pędzli jeszcze przed ich zaschnięciem. Pędzle z farb akwarelowych wystarczy wypłukać w czystej wodzie, lub wodzie z odrobiną szarego mydła.

Pędzle z farb akrylowych myjemy w wodzie z dodatkiem mydła, lub w specjalnych preparatach ( brush cleanner ).

Pędzle z farb olejnych myjemy w białym spirytusie, terpentynie balsamicznej, a potem płuczemy czystej wodzie.

  |  Wr do kategorii Artykuły Plastyczne » 

Wszystkie zastrzeone znaki towarowe uyte przez Serwis zostay wykorzystane tutaj jedynie w celach informacyjnych.

Copyright © 2005 - 2024 Plastyczny.pl, Art-serwis, Ads & Kappa Style